Rt Hon. Damian Hinds MP

Minister of State, Minister for Security and Borders
United Kingdom

Damian Hinds was appointed Minister of State (Minister for Security) on 13 August 2021.He previously served as Secretary of State for Education from 8 January 2018 to 24 July 2019. He was elected Conservative MP for East Hampshire in May 2010.Education

Damian attended St Ambrose Grammar School, Altrincham before completing a degree in politics, philosophy and economics.Political career

Shortly after entering Parliament, Damian was elected to the Education Select Committee and served until October 2012. Previously he chaired the All-Party Parliamentary Group on Social Mobility. He previously served as Assistant Government Whip from July 2014 until March 2015, Exchequer Secretary to the Treasury from May 2015 until July 2016 and as Minister of State for the Department of Work and Pensions from July 2016 to January 2018.

0
0
without
https://globalsecurityforum.com/wp-content/themes/carbon/
https://globalsecurityforum.com/
#152238
style1
paged
Loading posts...
/nas/content/live/globalsecurity/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
off
Enter your email here
on
off